21.5.10
6) risotto z groszkiem
Podobno jest wiosna.
Skład: ryż do risotto (niepełna szklanka na osobę), białe wino (około ½ szklanki na osobę), bulion (około 3-4 szklanek na osobę, tak by wystarczyło), groszek (mrożony lub świeży, nie z puszki) w ilości według uznania, sporo natki pietruszki, cebula (szuka na osobę), czosnek, sól, pieprz, oliwa, ser parmezanopodobny.
Cebulę należy zeszklić na oliwie, następnie dodać czosnek i ryż. Odczekać chwilę, by ryż dobrze obtoczył się w oliwie. Dodawać stopniowo wino (a później bulion) aż ryż będzie ugotowany (za każdym razem odczekując kilka chwil by ryż zdążył wchłonąć płyn). W końcu dorzucić groszek, starty ser i drobno pokrojoną pietruszkę, a następnie wszystko dobrze wymieszać.
©Michael Smith.
11.5.10
5) quiche lorraine
tarta lorraine na pierwszy rzut oka wygląda jak pizza, ale prócz kształtu nie ma z nią absolutnie nic wspólnego.
skład: ciasto francuskie, 25 dag gruyere'a, 25 dag cheddara, 10-15 dag koziego sera, kilka plastrów pancetty (lub innej wielkopańskiej wędliny), śmietana 18%, 5-6 jajek, szczypiorek, świeży tymianek, gałka, sól, pieprz.
zanim zabierzemy się do rzczy należy wspomnieć o kosztach. za gruyere trzeba w sklepie zapłacić około 100zł/kg (podobnie pancetta), cheddar nieco ponad 50zł/kg, ciasto francuskie ready-made także nie należy to najtańszych (ale w tym wypadku pozostaje DIY). zatem: należy zaopatrzyć się w odpowiednie fundusze, zapewniam - warto.
rozwałkować ciasto, przełożyć do natłuszczonej formy, podpiec, nałożyć nań farsz złożony z wymieszanych jajek, śmietany, startych serów (- kozi) i szczypiorku, na to pokruszyć kozi ser, ułożyć pancettę i posypać tymiankiem. piec 30-40 minut w temperaturze 180°C.
Labels:
francuskie,
tarta,
wiosna
4) krem brokułowy
skład (na 4 głodne osoby): duży brokuł (byle nie mrożony), 3 ziemniaki, papryczka chili (1 lub 2 w zależności od upodobania), gałka muszkatołowa, 3 cebule, 3 ząbki czosnku, 1,5-2 litry bulionu (z czegokolwiek), sól, pieprz, oliwa, cheddar.
procedura: cebulę zrumienić z czosnkiem i papryczką, dodać pokrojony brokuł i starte ziemniaki, po chwili zalać bulionem, gotować aż warzywa będą miękkie, przyprawić, zmiksować, posypać cheddarem.
© Dżejmi
6.5.10
3) szparagi
Największym światowym producentem szparagów są Chiny, które wytworzyły 88% światowej produkcji w 2004 roku. Drugim z kolei producentem jest Peru, trzecim USA (odpowiednio 3% i 1.6%). W Europie dużo szparagów jedzą Niemcy (14,5% światowego importu i pierwsze miejsce wśród europejskich producentów), Hiszpanie i Portugalczycy. Fascynujące.
Niemcy wiedzą, że ze szparagów można zrobić różne wspaniałości. Warto brać z nich przykład.
skład: szparagi (około 6-8 sztuk na osobę, mogą być mrożone), świeża szałwia, penne, czosnek, śmietana, masło, oliwa, sól, pieprz, grana padano do pospania.
zblanszować szparagi w osolonej wodzie, odcedzić, smażyć przez minutę na maśle z czosnkiem i szałwią, dodać sporo śmietany, wymieszać. jeść.
1.5.10
2) brownie
przepraszam: nie wyszły czarne... kolor tak naprawdę mnie zawiódł. skórka nawet nie ściemniała (ma obleśną barwę), za to potwornie wyschła i się kruszy. dwoma słowami: samo zło.
myślę, że rozwiązania tego problemu wydają się być także dwa: inna czekolada (jakaś droższa; wedel mocno ssie [no chyba, że limitowana edycja z powstania warszawskiego o smaku cappuccino] ), albo dodatkowa polewa (ergo jeszcze więcej czekolady).
ale jednak sam się zaskoczyłem. nigdy nie robiłem słodkości, a brownie jest po prostu obleśnie dobre a zarazem dziecinne proste do zrobienia. przepis (agnieszki kręglickiej) można znaleźć w moim ulubionym (a zarazem męskim) czasopiśmie Wysokie Obcasy.
skład: 6 jajek, szklanka cukru, 2 tabliczki gorzkiej czekolady, kostka masła, ½ szklanki mąki (i nic więcej!).
czekoladę rozpuścić z masłem na parze, zmiksować pozostałe składniki, dodać przestudzoną czekoladę do powstałej masy, piec 20 min w 200°C.
Subscribe to:
Posts (Atom)